Gogol Bordello - 11.12.2009 - Incheba arena

14. prosince 2009 v 20:56 | Václav Novotný |  Hudba
Možná jste zaznamenali, že jsem nedávno upozorňoval na blížící se pražský koncert Gogol Bordello. Možná jste na koncertu dokonce byli. A možná tenhle můj koncertový ohlas dočtete až do konce :)


Letošní druhé vystoupení Gogol Bordello (první bylo na Rock for People) se konalo v Incheba Aréně na pražském výstavišti. Prostor je to vcelku velký, takže už se nestalo to co loni v divadle Archa. Tentokrát si bylo kam stoupnout, místa bylo relativně hodně.


Kapela odehrála hromadu svých známých hitů jako Start Wearing Purple, Not a Crime, Alcohol, Wonderlust King a další, které si už teď nepamatuji. Důležitá věc, které jsem si chvilku po začátku všiml, bylo to, že kapele chyběla Pamela. Napřed jsem doufal, že na nás holky opět něco zkouší a jejich společná chvíle teprve přijde. Postupem času má naděje ale pohasínala, až uhasla úplně. Jakmile jsem si tento fakt konečně přiznal, bylo mi jasné, že jízda na bubnu se ani tentokrát konat nebude. Dalo se očekávat, že samotná Elizabeth na to stačit nebude a ženská část kapely bude ještě více v pozadí než jindy. Všechno zlé je ale k něčemu dobré. Mnohem více prostoru dostal Pedro Erazo. Jeho jsem na koncertu viděl snad pouze jednou a tolik prostoru nedostával. Tentokrát tomu ale bylo jinak. Osobně si myslím, že je na vině Eugen. Jak jste se mohli dozvědět z rozhovorů před koncertem, žije aktuálně sambou a obecně latinskoamerickou hudbou. Muzikanti na koncertu také předvedli několik nových písní (jedna z nich, i když ta se v tomto ohledu spíše vymyká - Immigraniada - jistě není pozornému posluchači neznámá, hráli jí minimálně již před rokem) laděné na tuto jihoamerickou notu. To se mi na Eugenovi (a vlastně celých Gogol Bordello) líbí. Tahají do své hudby různé prvky ze známých či neznámých koutů světa, ale pořád jsou to ti Gogol Bordello, se svým osobitým projevem.

Ale zpět k Pedrovi. Jeho výkon se mi velice zamlouval. Díky němu byl koncert jiný než ty, na kterých jsem doposud byl. Za to dávám rozhodně kladné body. Stejně tak za to, že kapela předvedla cover písně Mala Vida od Manu Chao.


Opět jedna příhoda

Na závěr dodám ještě jednu kratičkou příhodu. Ne, nechytil jsem druhou paličku. Nechytil jsem ani ten požární kýbl, na který Eugen bubnuje, i když bych ho moc chtěl. Nechitil jsem ani kapku červeného vína, které na sebe ten potomek ukrajinských romů plive při písni Start Wearing Purple. Stalo se něco jiného. Blížil se konec koncertu, z pódia zněl mix Baro Foro a Indestructible, a já šel na kraj k záchodům, že koncert doposlechnu tam, abych pak nemusel dlouho čekat na šatnu. Muzikanti hrají, když tu se náhle Eugen zahledí mým směrem. Stáli jsme na šikmé ploše, takže na nás bylo hezky vidět. Dá si ruku na čelo, aby odstínil záři reflekrotů a bystří na toho kluka v černobílém triku Gogol Bordello, na mě. Náhle rukou naznačuje "pojď sem". Podívám se na něho, podívám se na kotel, do kterého bych se dostal snad pouze tak, že se rozběhnu a skočím na ty lidi a ukazuji mu "ty pojď sem". Bohužel, neměl jsem úplně moc velkou šanci, že Eugen půjde mezi lidi, takže to dopadlo, jak asi čekáte. Ukázal naposledy "pojď sem, pojď se bavit, je tu párty" a začal se věnovat jiné části publika. Chvilku jsem váhal, zda se tam nemám rozběhnout, ale nakonec jsem zůstal na místě. No, škoda, mohla to být ještě sranda, ale stejně bylo jasné, že za chvilku koncert skončí a Gogol Bordello nepřidají ani knedlík. Inu, chycená palička to není, ale alespoň něco.

Pár slov na závěr

Koncert se určitě vydařil. Jízda na bubnu nebyla, ale na to si zvykám. Byl jiný, než jaký jsem myslel, že bude, což je dobře. Abyste si ale nemysleli, pořád to byla energetická smršť, která v jednom kuse proudila na posluchače a kterou si žádný člověk nemůže nechat ujít, pokud o sobě chce tvrdit, že žil na počátku 21. století. Takže mě vlastně napadá, jakto, že jste tam nebyli?

Napsali jinde

PS: Už jste napsali ježíškovi o live dvd
Gogol Bordello - Live From Axis Mundi? Že ne? Tak na co ještě čekáte?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama